Žvelgiant į save

Šį sekmadienį, rugsėjo 4 d., Sapiegų parke buvo pristatyta ketvirtoji (paskutinė) „Vilkas keičia kailį“ instaliacija “Inside Our Eyes” (Žvelgiant į save). Renginio svečiai: kūrinio autorė menininkė Aušra Kleizaitė, meno kritikė Saulė Mažeikaitė, originalios Vilko skulptūros autorius menininkas Vytautas Poška, projekto autorė Lilija Milašienė.
Linksmojoje dalyje grojo multiinstrumentalistas Saulius Petreikis ir jo brolis Donatas. 
Video siužetas iš pristatymo renginio >>

Saulė Mažeikaitė – meno kritikė, meninių projektų kuratorė:
„Beveik visus metus buvo galima pamatyti skirtingas menininkų interpretacijas ir štai, dar vienas įvietinto meno objektas Aušros Kleizaitės “Inside Our Eyes” (Žvelgiant į save), vietos instaliacija simboliškai užbaigia projektą „Vilkas keičia kailį“. Sąsaja su vieta yra svarbi šio projekto dalis.
 
Pradėsiu nuo veidrodžio, kuris yra vienintelis elementas šiame kūrinyje. Veidrodis yra ir praktinis, ir simbolinis instrumentas kultūroje (prisimename pasaką apie piktąją pamotę, prašančią veidrodžio pamaloninti ją :„veidrodėli, pasakyki, kas pasaulyje gražiausias…“).
Veidrodis ir jo refleksinės savybės, ar kol dar nebuvo veidrodžių – atspindys, turi begalybę simbolinių konotacijų, pirmiausia kilusių iš antikinių mitų apie Medūzą ar Narcizą, kurie buvo dažnai eksploatuojami visoje meno istorijoje.
Klaiskiniame mene veidrodis nėra retas svečias. Dažnai jis susietas su paties menininko autorefleksija. Tapant autoportretą neretai naudojamas veidrodis. Ne rečiau veidrodis vaizduojamas ir kaip reikšmingas objektas, atskleidžiantis paslaptingą antrąjį „aš“ meno kūrinyje. Užtenka prisiminti baroko menininko Diego Velaskeso kūrinį Meninos (1656) su veidrodžiu ar Jano Van Eiko Arnolfini šeima (1434), impresionisto Eduardo Mane paveikslą Foli Beržer baras (1882).
Šiuolaikinis veidrodžius panaudojantis menas gali būti įvairių formų. Kai kurie menininkai renkasi veidrodį remdamiesi Narcizo palikimu – priversdami savo auditoriją susidurti su savimi ir savo kūno egzistencija, atspindėdami tuos, kurie žiūri į jų meną. Tuo tarpu kiti renkasi tyrinėti veidrodžio galią. Veidrodis iškraipo ir dezorientuoja erdvinį suvokimą dėl paviršiaus iliuzijų. Vienas įspūdingiausių kūrinių Anisho Kapooro Niujorko Tūkstantmečio parke sukurtas milžiniškus veidrodinius Debesų vartus, prie asfalto priduriančius taip trokštamą gabalėlį dangaus.
Lietuvos meno istorijoje santykinai nedaug veidrodžių. 1995 m. Nomedos ir Gedimino Urbonų sukūrė instaliaciją Ateini ir išeini. Žaliojo tilto skulptūrų, darbininko ir valstietės, veidai buvo uždengti veidrodiniais kubais.
Narcizo idėją, mano manymu, pirmiausia eksploatuoja ir šio meninio objekto autorė ir kviečia susidurti su savimi. Netikėdami savo akimis parko erdvėje prieiname prie objekto pasigrožėti, o gal nusivilti savo atvaizdu.Tuo pačiu menininkė tyrinėja ir veidrodžio galią. Ji vizualiai transformuoja parką, padeda pažvelgti į jį iš netikėtų pusių. Jeigu eisite pro šalį, ar žvelgsite į kūrinį iš tolo pamatysite iliuzinius parko vaizdus. Žiūrovas tokiu būdu gali būti kaip labirinte paklaidintas ir desorientuotas.
Jeigu pirmojo objekto Donato Jankausko-Duonio žmogbeždžionė stojo į kovą, sustingo meilės šokyje, ar mėgino užmegzti dialogą su vilku, tuo tarpu menininkė visiškai priešingai, uždengia kitą objektą – Vytauto Poškos skulptūrą, kuri buvo kuriamas kaip Vilniaus simbolis.
Nauju meno kūriniu ji kviečia pasidžiaugti vieta be buvusio meno kūrinio. Tokiu būdu menininkė kviečia atkreipti dėmesį ne tik į save ar pasaulį aplink mus, bet kalba ir apie meno kūrinio/ vertė ir reikalingumą/nereikalingumą šiuolaikiniame pasaulyje.
Kad ir kokia būtų motyvacija, veidrodžių naudojimas mene – tai refleksijos magija, nuolat sukurianti besikeičiančius pasakojimus ir gilinanti suvokimą apie save ir mus supantį pasaulį“.

Jūsų dėmesiui Kęstučio Vanago nuotraukos iš renginio.

Meniškai paruošti vaišes barui „San Diego“ padėjo menininkai Džina ir Giedrius. Laimos nuotr.

Daugiau nuotraukų ->>

https://www.facebook.com/vilkaskeiciakaili
Projektas „Vilkas keičia kailį“ – programos „Kuriu Vilnių“ dalis.
Projektą įgyvendina asociacija „Antakalniečių bendruomenė“
Projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė
Projekto partneriai: VšĮ „Antakalnio galerija“, „Vilnius Tech Park“, Antakalnio seniūnija, baras „San Diego“.

Įrašas paskelbtas temoje Kultūra ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.