Aromaterapinis sodas

AROMATERAPINIS SODAS (aromãtas [gr. arōma (kilm. arōmatos) – tai kvapų sodas, kuriame visi  augalai turi maloniai kvepėti. Tai gali būti krūmai, žolės, vienmetės ar daugiametės gėlės.

Priešistorė

2019 m. pristatytame Sapiegų parko atkūrimo projekte buvo planuota seniausiais, brandžiausiais medžiais apaugusią centrinę parko dalį paversti barokinės išvaizdos erdve. Tačiau atsižvelgus į rimtus istorikų, menotyrininkų, kraštovaizdžio specialistų argumentus, parko lankytojų, bendruomenės protestus prieš planuojamus iškirsti beveik 200 medžių, parengto projekto vykdymo buvo atsisakyta.

Po poros metų konkursui pateiktas vienintelis jau viso parko ir jo prieigų tvarkybos projektas taip pat nesulaukė pritarimo. Nuspręsta, kad  parko  kokybiškai transformacijai verta rinktis laipsnišką ir lėtą atgaivinimo būdą, išsaugant bioįvairovę, atsižvelgiant į parko istoriją ir visuomenės dabarties poreikius.

Belaukiant naujo viso parko sutvarkymo projekto, parko priežiūra patikėta Vilniaus miesto parkams ir parko nuomininkams – Vilnius Techpark. Nepaisant to, kad valstybinės reikšmės Sapiegų rūmų parkas – vienas seniausių Vilniaus parkų, įkurtų prie didžiojo etmono Kazimiero Jono Sapiegos XVII a. statytų baroko stiliaus rūmų, jame vis daugėja automobilių ir parkavimo aikštelių, o parko būklė vis prastėja.

Aromaterapinio sodo idėja

Baroko laikotarpio estetinės nuostatos siekė nustebinti, padaryti įspūdį, paveikti emocijas. Antakalniečių bendruomenė nusprendė, kad aromaterapinio sodo sukūrimas – puiki galimybė bent nedidelę parko erdvę pritaikyti estetikos ir pojūčių lavinimui, harmoningo požiūrio į gamtą formavimui, tarpusavio santykių kūrimui. Taip gimusi idėja davė pradžią nedidelį 1700 m2 plotą pievoje priešais  šiltnamį paversti aromaterapinio sodo erdve, kuri būtų patraukli visais metų laikais: pripildyta žiedų ir kvapų pavasarį, traukianti akį jaukia žaluma,  spalvomis ir žiedų aromatu vasarą, džiuginanti rudens spalvų gama rudenį, ir dvelkianti ramybe žiemą. Puslankiu sustatyti suoleliai su vardinėm dedikacijom žymiems, kadaise Antakalnyje gyvenusiems ir kūrusiems poetams, apjuosti malonų aromatą skleidžiančiais krūmais, derantys su daržininko namelio piešinio spalvomis. Tai parko lankytojams skirta poilsio erdvė, kurioje galima leisti laiką ant suoliukų ar žolės, ilsėtis, užkandžiauti, bendrauti, dirbti.

Sodo kūrimo procesas

Antakalniečių bendruomenė jau gerą dešimtmetį rūpinasi Sapiegų parko laisvo plano erdve: jos iniciatyva įrengti treniruokliai, rekonstruotas šiltnamis, pasodinta ir prižiūrima skroblų žaliasienė; 2021 m. menininkė Goda Lukaitė barokinio motyvo piešiniu papuošė sodininko namelį.

2022 metais Vilniaus miesto savivaldybė Nevyriausybinių organizacijų Bendruomeninių veiklų rėmimo konkurse finansavo Antakalniečių bendruomenės pateiktą paraišką, skirtą įgyvendinti pradinį Aromaterapinio sodo erdvės sukūrimo etapą.

Pirmieji aromaterapinių augalų sodinimo darbai  prasidėjo  2022 m. rudenį.  Suoliukai su žymiųjų, Antakalnyje gyvenusių poetų dedikacijomis apjuosti įvairių  veislių alyvų, budlėjų, jazminų, putinų bei sidabražolių krūmeliais, šalia įrengtos lentelės su skirtingų veislių sodinukų aprašymais. Daugiau apie sodo augalus >

2023 m. kovo mėn. Vilniaus miesto savivaldybėje kasmetiniame žaliųjų iniciatyvų palaikymui, skirtame renginyje  antakalniečių sumanymas kurti aromaterapinio sodo erdvę sulaukė teigiamo Vilniaus miesto savivaldybės įvertinimo – buvo įteikta mero padėka pirmininkei ir visai „Antakalniečių bendruomenė“ asociacijai.

2023 m. rugsėjį Sapiegų parko aromaterapinėje erdvėje  įvyko pirmasis poetinis muzikinis spektaklis, skirtas Antakalnyje gyvenusiems poetams. Eiles skaitė aktorius Ignas Ciplijauskas kartu su sutartinių giedotojų grupė „Ūtara“. Tikimės, kad Aromaterapinė erdvė taps tradicine poetinių skaitymų, meninių pasirodymų vieta, kvies atsikvėpti gamtoje, pajusti kasdienio gyvenimo poeziją.

Šiemet toliau tęsiamos talkos prižiūrint, gražinant, globojant ir kuriant aromaterapinio sodo erdvę.

Kviečiame prisijungti prie mūsų, dalyvauti talkose, paremti bendruomenę prižiūrint  augalus ar kitomis priemonėmis.

Apie mūsų veiklas informacija dalinamės skelbimų lentoje, internete:

 Jei turite idėjų, norite prisijungti prie bendrų veiklų, gauti informaciją apie renginius ar padėti prižiūrėti aromaterapinę erdvę, rašykite mums: el. paštu:  taryba@antakalnieciai.lt